Agama vousatá

18.02.2020

Agama vousatá z rodu Pogona , původem pochází z Austrálie, kde je chráněným druhem, obývajícím oblasti centrální Austrálie, Queenslandu, Severního Teritoria, Jižní Austrálie a Nového Jižního Walesu. Přirozeným přírodním prostředím agamy vousaté jsou suché a polosuché lesy - zejména v oblastech s nedostatkem srážek, křovinaté planiny, kamenité a travnaté svahy kopců, polopouště a pouště. Dožívá se 10 až 15 let.

                             Terárium

Pro jednoho dospělého jedince bych doporučoval 100x50x50cm pro pár 120x60x60 a pro skupinu 3 agam 150x60x60. Je vhodné aby mělo terárium 3D stěnu, s dostatečně velkými plochami a výstupky aby mohli agamy lézt a šplhat. Jako substrát použijeme písek v asi 10cm hluboké vrstvě. Je nutné vytvořit teplotní gradient, aby si agama mohla vybrat ideální teplotu podle aktuální potřeby. Na výhřevném místě je ideální rozmezí 41 - 45°C, Naopak na nejchladnějším místě v teráriu bychom měli mít přibližně 27°C . Doba svícení průměrně 12 hodin denně
 

                                                          Osvětlení

Denní světlo, prosvětlíme celou plochu terária pomocí plnospektrálního zdroje - např. zářivka Narva BioVital nebo výbojka SunLux DayLight. Absence těchto světel je nejčastější příčinou nežravosti a snížené aktivity.

UVB záření,  zajistí kompaktní zářivka, lineární zářivka nebo výbojka. U těchto světel je důležité dodržet optimální vzdálenost od agam a navíc je nutné je umístit poblíž výhřevného světla. Agamy potřebují k využití UVB záření teplo.

UVB výbojka, která kromě UVB také hřeje - patří mezi nejkvalitnější zdroje.

Bodova žárovka , v případě, že jsme jako zdroj UVB použili kompaktní nebo lineární zářivku je nutné přidat jako zdroj tepla  Někdy je její použití potřeba i v případě výbojek, pokud sami dostatečně nevytopí dané terárium. 



Koberec mam u samce z duvodu hygieny (zapal oka)
Koberec mam u samce z duvodu hygieny (zapal oka)

                             Potrava

Agamy vousaté jsou všežraví ještěři. U mláďat převažuje živočišná složka. Postupem věku by měla převažovat rostlinná složka. rostlinná zložka su jetelové a pampeliškové květy. Nejvhodnější je podávatsměs trhaných lučních bylin s převahou smetánky a jetele. V zimním období by měl základ rostlinného krmení tvořit směs čínského zelí a strouhané mrkve.

                Vitamíny a minerály 


 Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky